A futás előnyei és buktatói: Mit érdemes tudni?

2025.02.17

Napjainkban a futás az egyik legnépszerűbb testmozgás. Ez leginkább annak köszönhető, hogy semmilyen komoly felszerelést nem igényel, egy pár futócipőn kívül. Akárhol is tartózkodjunk, éljünk, minden bizonnyal a környezet alkalmas arra, hogy ott kocogjunk. Hegyre fel, erdőn át, szinte minden ilyen akadályozó tényező még akár hasznunkra is válhat. Mint sok más sport, ez sem kötött életkorhoz, kezdőktől haladókig, mindenki végezheti úgy, hogy az számára kihívást jelentsen.

Ha azon törjük a fejünket, hogy melyik sportot kezdjük el, hogy növeljük az állóképességünk, ne is keressük tovább a megfelelőt. A futás a legjobb választás. Aerobik mozgás – ismertebb nevén kardió – révén a dolgozó izmoknak folyamatosan friss oxigén ellátásra van szükségük. Ezt a szív a gyorsabb és erősebb pumpálással valósítja meg, ami ehhez alkalmazkodik, azaz megerősödik, és így a nyugalmi állapotban lévő pulzusszám is csökken. Már napi 5-10 perc, lassú tempójú kocogás is csökkenti a halálos szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A futással járó kondíció növekedés nem csak a sport területén előnyös, de a mindennapi életünket is jócskán megkönnyíti. Valljuk be, a legtöbben a zsírégetés elősegítése érdekében választjuk ezt a mozgásfajtát. Ezzel bátran kijelenthetjük, hogy jó döntést hozunk, ugyanis egy átlagos szervezet kocogás közben, több mint 12 kalóriát éget el percenként. Ez azt jelenti, hogy már egy kényelmesnek mondható 20 perces edzéssel egy 500 kcal-ás deficit felét teljesítettük is. Aznapra már csak a tápanyagbevitelre kell egy kis figyelmet fordítani és meg is duplázhatjuk az energiahiányt, ami végül a testsúlyunk csökkenéséhez vezet.
Mindannyiunkkal előfordult már, hogy egy kis egyedüllétre vágytunk, hogy átgondolhassuk a dolgokat. Ezt általában egy stresszes, vagy szomorú állapot idézi elő. A futásnak – bár ez minden sportról elmondható –, endorfin-termelő tulajdonsága van. Ennek a hormonnak a termelése indul be fizikai gyakorlat végzésekor, amikor is átlépünk egy küszöbértéket, és elárasztja a testünket boldogság hormonnal.

De mik a buktatók?

A helytelen futótechnika és a kemény útfelület miatti fokozott ízületi terhelés egy idő után komoly sérülést okozhat. Ha különösen rugalmatlan talajon futunk (pl.: beton), és az azzal való kontaktot nem csillapítja semmi, csak a boka és a térd, az bizony rossz tud lenni. Nem lehet elégszer elmondani, hogy a megfelelő futócipő kiválasztása nem divat vagy spórolás kérdése, hiszen az egészségünkről van szó. Egy minőségi lábbeli nemcsak éveken át tartós marad, hanem az egészségünkre is pozitív hatással van. Megfelelő alátámasztást és kényelmet biztosít, csökkentve a mozgásszervi problémák kockázatát. Ezáltal közvetlenül és közvetve is hozzájárulhat az aktív, fájdalommentes élethez, hosszú távon pedig az egészségünk megőrzéséhez. A másik probléma, ha nem a talaj okoz extra terhelést, hanem a túlsúly. Egy komoly súlyfelesleg esetén az edzéssel könnyen árthatunk az ízületeknek, főleg ha emellé egy fejletlen izomzat párosul, vagyis inaktív életmódot folytattunk előtte. Mint minden teljesítménysport, a rohanás is egyfajta fizikai stressz a szervezet számára, ami, ha nem kap megfelelő időt és tápanyagellátást a regenerációhoz, sajnos előbb-utóbb teljesítményromláshoz, majd sérülésekhez vezethet. Akármennyire is szeretjük élvezni a "sport gyönyöre" érzést, igenis tartsuk be a pihenőnapok idejét és számát, nem utolsó sorban pedig, ha csak egy apró jelet is próbál közölni a testünk számunkra, legyen az kellemetlen érzés vagy fájdalom, hallgassunk rá és ne kínozzuk magunkat tovább.

Kimondott tömegelésben nem segít

A futás növeli az állóképességet, égeti a kalóriákat és erősíti a szöveteket. Viszont a tömegelésben hátrányt jelent, hiszen a lábak erősítésére tökéletes, de ha valaki kimondottan hízni szeretne, abban a kocogás nem lesz segítségére. Ugyanis felemészti az összes nehezen megszerzett izomszövetet. Ha megnézzük az atléták fizikumát látjuk, hogy egy nagyon alacsony testzsírszázalékkal és rengeteg látszó izomrosttal rendelkeznek. Azonban azt is észrevehetjük, hogy mindhiába a szálkás test, a bőrön kidudorodó erek és az olykor keresztszálkás combfeszítő izmok nem rendelkeznek nagy izomtömeggel. Ennek az egyik oka funkcionális szereppel is bír, hisz nem kell cipelniük hosszas kilométereken keresztül az izomzatot. A sok futás okozta fogyás rendben van, de amikor a testzsírunkat egyetlen mozgással csökkentjük drasztikusan alacsonyra, nagy eséllyel a bőrünk nem fogja tudni a csökkenő tempót tartani, és egy kitágult, vagy ha úgy tetszik, nem ránk illesztett borítást fogunk kapni. Ezért javasolt a kocogást kiegészíteni erőgyakorlatokkal, hogy az izomtömegünket fenntartsuk, növeljük és erősítsük a testünket, amennyiben a fogyás a cél. Megemlíteném a környezeti veszélyeket, hogy a nyári kánikulában a napszúrás veszélye rengeteg futót veszélyeztet. Figyeljünk a folyamatos folyadék és ásványi sók pótlására, valamint a napfény elleni védelemre.

Szeretjük vagy nem szeretjük a futást, ez már egyéni kérdés. Az biztos, hogy a kezdéshez mindössze egy pár cipőre van szükségünk és már mehetünk is. Azon kívül, hogy sok-sok embernek hozza el az életmódváltást, egyszerűsége révén az egyik legjobb választás, ha sportosabbak, és mindenekelőtt egészségesebbek szeretnénk lenni. Rengeteg kedvező hatása van már akkor is, ha csak egy negyedórányi időnk van naponta. Nem kell utazni hozzá, minimális anyagi ráfordítással kell számolnunk, bármikor és bárhol elérhető, és pár kellemetlenségen kívül, szinte csak az előnyeit élvezhetjük.

Szabó Máté