A száraz november előnyei és következményei

2024.12.07

"Megpróbáltam a félszáraz novembert"

A száraz november ma már mindenki számára ismert, vagyis egy hónapig ne fogyassz alkoholt, ezzel teljesítve egyfajta kihívást. Mi lesz, ha valaki sikeresen kibírja az adott időtartamot? Végigmegyünk a kihíváson és büszkén elmondhatjuk, hogy sikerült. Mi változik és milyen előnyökre tehetünk szert a száraz novemberrel?

Az alkoholfogyasztás valahol egy időtöltés is. Ha otthon még le is mondunk a csábításról, társaságban ugyanúgy megkísért a gonosz. Lehetünk tudatos fogyasztók, ha mégsem vagyunk elég erősek ahhoz, hogy a novembert kibírjuk alkohol nélkül. Majd később mégis úgy döntünk, hogy iszunk egyet, mert van rá időnk. Érdemes feltenni a kérdést, hogy mennyi pénz, kalória megy el arra az egy pohárnyi italra, amit megiszunk.

A mértéktartás még a megvonásnál is nehezebb

Fontos meghatározni előre, hogy mit jelent számunkra a száraz november. Vagyis biztosan akarunk teljes absztinenciát az egész időszakra, vagy már ha részeredményt érünk el, az is előrelépés? Jómagam többször nekifutottam már tiszta hónapoknak, de aztán ezek végül mindig félszárazak lettek, mert menetrendszerűen jöttek a kiskapuk, hogy baráti összejövetelen azért kivételt lehet tenni. Itthon viszont tartottam a kihívást. Na jó azért egy forralt borozás volt a hónap közepén. Személy szerint a totális absztinencia nem sikerült, de büszke vagyok az elért eredményre. A mértéktartás még a megvonásnál is nehezebb feladat, pedig utóbbi lenne a hosszú távú cél. Egy kocsmában a beszélgetés pillanatnyi magányában számolgattam a hátralévő napokat, de már akkor sem értettem, hogy ez miért jó nekem. Egyszerű méregtelenítés, kihívás – mondtam magamnak. Végül is a száraz november az önmegtartóztatás egy formája is, ha sikerül, akkor büszke lehetek magamra.

A lógósok és a kikerülők

Egyfajta félelem, hogy aki nem iszik, az kimarad. Manapság félhetünk attól, hogy aki kilóg a sorból, azt inkább elkerülik, ez egyfajta FOMO érzés. Annyira sok választási lehetőség van italok tekintetében, hogy úgy érezzük valamit muszáj fogyasztani. Van, akinek ilyenkor mentőöv a mentes sör, más csak szomorúbb lesz tőle. Még érdekesebb szempont, hogy van, akit ilyenkor épp az kezd el aggasztani, hogy túl sok kólát vagy más üdítőt iszik, ami szintén káros.
A piálás nem minden esetben egyenlő a lerészegedéssel vagy az alkoholizmussal. A közös révület ősidők óta része az ünnepeknek. Az ital nem csak szorongásoldó, hanem bizalmi dolog is. Ki mellett engeded el magad annyira, hogy igyál, és ki mellett nem? Ez valahol a lojalitásról is szól. Az alkohol segít kapcsolódni másokhoz, oldja a feszültséget, a gátlásokat és mentálisan is nyitottabbá tesz. Ital nélkül is lehet kapcsolódni a flow élményhez, de valljuk be nehéz egy részeg társaságban beszélgetni teljesen józanul. A másik kulcs a jó zene és a társaság kérdése. A hangos zene és a tánc valamiféle tudatmódosult állapot megidézésére is alkalmas, amely hozzájárul az ember személyiségéhez.

Az alkoholfogyasztás mellőzése javítja az ember egészségét, kiegyensúlyozottabbá teszi a mindennapjait és az alvás minőségének javulásához is hozzájárul. Emiatt kipihentebb, produktívabb lesz az ember, kevésbé vét hibákat és vall kudarcot. Alkoholfogyasztás nélkül a fogyás is könnyebb. A száraz november egyre inkább támogatást és érdeklődést vált ki az emberekből, mint ellenszenvet. Persze adódik a kérdés, hogy mi változik. Valójában az egész kihívás – mint minden más is – önmagunkról szól, nem változik meg körülöttünk az egész világ a száraz vagy félszáraz november hatására, de egy élménnyel és egy kihívással lehetünk gazdagabbak, ha végigcsináljuk a folyamatot.

Szabó Máté

Az 1. kép forrása: Facebook. URL: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=152397789949590&id=114629440393092&set=a.115873020268734