Futni mentem – Kritika

2024.11.28

A futás gyógyír mindenre

Herendi Gábor a sorozattal, sőt rövidfilmmel is kibővített Valami Amerika franchise után, négy olyan nő történetével szórakoztatja a közönséget, akik belső korlátaikat a maraton lefutásával szakítják át. A nyugdíjas korba lépett Vera (Udvaros Dorottya) vágyról vágyra igyekszik teljesíteni a hirtelen tragikussággal elhunyt férje (Csuja Imre) bakancslistáját. Eltelik egy év és mély, önmarcangoló gyász helyett az utolsó megmaradt álmot, a maraton lefutását is beteljesítené, amiben három lánya segítségét kéri. Mondanom sem kell, hogy a fiatal nők szintúgy messziről sem láttak még futócipőt, de a karrierista Dorina (Tenki Réka), a romantikára vágyó Kata (Lovas Rozi) és az őskáoszban élő Emma (Trill Beatrix) anyjuk oldalára áll, hogy együtt teljesítsék a lehetetlen küldetést. Emellett kulcsszerepet játszik a történetben az online felbérelt futóedző, Máté is (Ember Márk).

A Futni mentem sztorija nem eredeti forgatókönyvön alapszik, hanem a Nők, ha futnak című cseh sikerfilm remake-je. Az alkotást Herendi Gábor (Valami Amerika, Kincsem) rendezte, aki a mágikus realista női karaktereket a legszélesebb közönségre szabott vígjátéki formula irányából csinálta meg. A film egy ízléses vígjáték, szórakoztató karakterdráma, amihez a férfi szereplők inkább asszisztálnak. Vera, Dorina, Kata és Emma a klasszikus dramaturgia mesébe illő hagyományai szerint természetesen nemcsak a maratont futják le a sztori végére, hanem saját lelki problémáikat is legyőzik. Úgymond mentálisan is megváltoztatja őket a nagy futásra való felkészülés és annak teljesítése.
A Futni mentem humora szerteágazó. A forgatókönyvet Divinyi Réka és Miklya Anna írták, és a párbeszédek nagyon pörgősek. Nevethetünk elcsépelt szivatásokon, szerencsétlenkedéseken – ki hitte volna, hogy a villanyoszlopoknak, szemetesládáknak nekiütköző, figyelmetlen férfiak még 2024-ben is viccesek tudnak lenni. Lovas Rozi olyan átéléssel osztja ki a família férfitagjait, hogy minden családanya példaképnek fogja tekinteni, de Tenki Réka és Csányi Sándor párosa is remek poénforrás. Arról nem is beszélve, mikor a női bajtársiasság keretein belül egymás életén kezdenek élcelődni a lánytestvérek. A Futni mentem úgy képes igazi moziélményt kínálni, hogy a nézők együtt nevetnek szabadon és önfeledten a moziban. Jómagam is azon kaptam magam, hogy Csányi Sándor jellemkomikumán nevetek.

Tipikus karakter a soha semmit be nem fejező, folyton rossz férfit választó, tulajdonképpen a helyét kereső legfiatalabb testvér és a magára hagyatottságát ügyvédi karrierépítésbe fojtó legidősebb nővér. Rokonszenves a teljes biztonságra vágyó, fiatalon gyermeket vállaló, de kissé elkényelmesedett élettársi kapcsolatban élő középső húg, illetve a nyugdíjas és özvegylétben új életre vállalkozó édesanya is. A Futni mentem leghálásabb megoldása az, hogy a típusfigurák sportkalandjának adnak egy háttérbe bújtatott felnövéstörténetet és ezzel kapcsolatos vívódást: milyen lehetett apa nélkül felnőni? A harsányságot finoman kerülő film a magyar alkotók kezében egy családközpontú komédiává alakul, ami egyszerre képes ötvözni a klasszikus hollywoodi mintákat és a kissé színpadias magyar vígjátékokat a kisemberek szerelmi ügyeire összpontosítva.
A nemek harca természetesen komoly szerepet kap, és bohózatokat idéző dinamikát ad a cselekménynek. Dorina életét egy talpraesett kislányát egyedül nevelő rendőr ezredes, Tamás (Csányi Sándor) kavarja fel, Kata az ex-testnevelő tanár élettársával és két kamaszodó fiával vív életvezetési csatákat, míg Emma szerelmi életében a saját főnöke, és a világjáró futóedző között lavírozik. Minden fél a saját igazáért küzd. A modern világ is ilyen, azt szereti a néző, ha konfliktus van, mert az szórakoztató. A férfi-női szituációk inkább csak kiegészítik, ízlésesen építik a női önérvényesítést. Az is belelátható a filmbe, hogy nem annak van igaza, aki tényleg helyesen gondolkodik, hiszen mit ér a valóság. Helyette az "nyer", aki erősebb jellem és több embert tud mozgósítani, avagy ez a posztigazságok korszaka, ebben élünk.

A Futni mentem egy andalító, romantikus mégis harsányan szórakoztató budapesti mesét kínál, ami sablonossága ellenére képes a család, a házasság és a női akarat értékét őszintén képviselni és népszerűsíteni. A négy maratonfutó nő története képes felszabadító sikerélményt kínálni, megosztás helyett összekovácsolni, és a jó film olyan, mint a futás, vagyis a pillanatnyi siker feledteti a problémákat és közössé teszi az ünneplést. Nem is kell ennél több, ez bőven elég.

Szabó Máté


A képek forrása: Port.hu 
URL: https://port.hu/adatlap/film/mozi/futni-mentem-futni-mentem/movie-254570