Group B – Kritika
Rallyzás egy pokoli korszakban
1986 van, az autóipar dübörög, a rallyzás az aranykorát éli. A versenygépeket szörnyetegekké alakították. Shane Hunter pilóta hosszú és zaklatott kihagyás után ebbe a környezetbe tér vissza és kezd újra versenyezni, miközben a saját érzelmeivel kell leginkább megküzdenie.

A 25 perces rövidfilm sztorija egy valódi, de szinte egyáltalán nem ismert versenyző, Shane Hunter visszatéréséről szól. A főszerepet a Trónok harcában is játszó Richard Madden kapta, az autós jelenetek felvétele alatt pedig az amerikai ralibajnok, David Higgins vezette a kocsikat. Apropó autók: a négykerekű főszereplő egy Metro 6R4, de láthatunk még RS200-as Fordot, Opel Mantát és VFTS-t is. Autókedvelőknek pokolian jó a felhozatal, a brutális motorhangok, az átalakított műszerfal, az indítások különösen tetszettek, de érződött, hogy nem volt igazán pénz például egy baleset hiteles felépítésére.
A karakterek nincsenek jól kibontva, az egész filmben csak jeleneteiben kapjuk vissza a történetet. A nézőt inspirálja az alkotás, hogy rákeressen a Group B kifejezésre. A sztori célja, hogy a főszereplő pillanatnyi lelki drámáját, vívódását bemutassa. Valamint az autózás egy olyan korszakáról mesél, amikor a motorok meghaladták az 500 lóerőt és az 1000 Newtonmétert, a köbcentik átlépték a 3000-es határt és a járművek 3 másodperc alatt már 100-ra gyorsultak. A Group B alatt a valóságban szörnyetegek épültek. Az olasz és a német autóipar gépcsodákat hozott létre, amik életveszélyesek voltak a gyakorlatban. Ekkor még nem voltak rendes bukóterek, kialakított rally pályák, edukáció az autóversenyzés veszélyeiről, a nézők méterekre álltak a száguldó járművektől és az autók a legkisebb kormánymozdulatra is megbicsaklottak nagy sebességnél. Sokatmondó, hogy ennek a korszaknak 6 év alatt, több mint 10 halálos áldozata lett csak Európában.

Aprólékos képi világ
A Group B nem akar kedveskedni a nézőknek és túlságosan dokumentarista lenni, de kétségtelen, hogy a tárgyilagos jelleg jelen van benne, annak ellenére, hogy játékfilm. A rendező és író, Nick Rowland elmesélt egy történetet a rally autók egy gyönyörű, félelmetes és egyszerre megrázó korszakáról. A karakterek szeretik a kocsikat, a sebességet, a versenyeket és az ezzel járó adrenalint. A képi megvalósítás ezt mutatja be. Kevésből él, hiszen sokszor statikus jelenetek vannak benne, az emberi érzelmeken van a lényeg. A laikus néző is megérti, hogy ezek a járművek hogyan néztek ki belülről, hogyan módosították őket, merevítették ki az utasteret, rövid jelenetekben bemutatja a motorház alatti szörnyetegeket. Mindeközben egy életszerű drámát mesél el a főszereplő szemén keresztül, egy instabil, káosszal teli korszakban. Terence Dunn zenéi, az autók hangjainak felvétele szintén zseniális, harmóniában van a képi világ és a hang.

Minek ment oda?
Az autóversenyző azért versenyez, mert szereti, amit csinál és bizonyítani akar. A sporthoz és az ezzel járó lemondáshoz fanatizmus kell. A Group B egy sok szempontból túlságosan érzelmesre sikerült alkotás. A hangsúly egyértelműen a főszereplő drámáján, lelki vívódásán van, de rajta keresztül az autóversenyzés egy komplett korszakára láthatunk rá, ami a képi világával ad részleteket a nézők felé. A filmben elhangzó kifejezés, vagyis: "Az autó gyorsabb, mint az emberi gondolkodás" – ez a mondat szinte egy az egyben összefoglalta a Group B pokoli és áldozatokkal teli korszakát. Egy olyan időszakot, ami akkor ismeretlen volt a versenyzők számára. Aki kedveli a sportfilmeket, a kocsikat vagy éppen egy fiatal férfi vívódásait annak jó választás lehet, és ne feledjük, hogy akár egy esti videó helyett is tökéletes választás. Ráadásul a Group B angol nyelven a YouTube-on is megtalálható. A rövid alkotás apropóját pedig részben az adja, hogy már készül egy egész estés film is ugyanezen korszakról az Egyesült Királyságban.
Szabó Máté
Képek forrása:
1. kép. Reddit. URL: https://www.reddit.com/r/DonutMedia/comments/1089qnr/short_film_about_group_b_rally_link_in_comments/
3. kép. X. URL: https://x.com/i/flow/login?redirect_after_login=%2Fgroupbfilm