
Kilapítva is tökéletes
Bár itthon sokaknak még mindig ismeretlenül csenghet a smashed burger kifejezés, a műfaj közel sem számít újdonságnak. Naná, hogy a trash kaják hazájából, az Amerikai Egyesült Államokból indult hódító útjára, ahol már a 20. század óta csapják rá a húspogácsákat a forró grillre. A smashed szó szerint azt jelenti, hogy kilapítani, és valóban ez történik a gombóccá formázott darált hússal. A rostlapra kerülve egy nehezékkel – általában burgerpréssel – vékonnyá lapítják.

A smashed technika kulcsszerepet játszik abban, hogy igazán ízes és szaftos legyen a végeredmény. A lényeg az úgynevezett Maillard-reakció, ami nem más, mint a pörzsanyagok képződése pirítás közben. Röviden: ennek köszönhetően lesz minden finomabb, ami jó alaposan le van pirítva. A hagyományos, vastagabb húspogácsákkal ellentétben a lapított verziónál sokkal gyorsabban alakulnak ki ezek a bizonyos pörzsanyagok. A forró felületre odapasszírozott vékony hús gyorsabban megpirul, ennek köszönhetően nem csak ízesebb lesz, de a pirult külső a szaftokat is "csapdába ejti". Magyarul hiába vékonyabb a húspogácsa, kevesebb szaft tud kisülni belőle.
Azonban nem a húspogácsa vastagsága az egyetlen különbség, ami a klasszikus és a smashed burgerek közt megfigyelhető. A kézműves hambik bucija fényesebb, tömörebb és némelyikbe annyi mindent pakolnak bele, hogy a toronymagas burgert csak egy hurkapálca tudja megtartani. A lapított burger ezzel szemben jóval letisztultabb, inkább a gyorskajáldák feelingjét hozza. A bucija vékonyabb, levegősebb és sokszor nem is kerül bele más, csak pár lapított húspogácsa, saláta, adott esetben paradicsom, sajt és a szószok.

A Five Guys-minta
A smash burgerezők menüsora általában rövid, mindössze néhány hamburger elérhető, amelynek mind ugyanaz az alapja. Emellett pár shake közül választhatunk, mint például az epres, a banános, a vaníliás, a csokoládés, sok helyen kávés íz is van, és ezek között időszakosan jelennek meg újak. Azon túl, hogy a letisztultság egyszerűbbé teszi a vendéglátóhely életét azzal, hogy nem kell nyolcvannégy hozzávaló a hatvan termékes menühöz, a fogyasztónak is megkönnyíti a dolgát. Megvan az az érzés, amikor belépsz egy ismeretlen helyre, ahol egyszerre annyi inger ér, hogy hirtelen azt sem tudod, hogy milyen nap van? Na, ez a smash burgernél nincs. Persze nem ők találták fel a spanyolviaszt. Az egész trendnek, divatnak a megteremtője a Five Guys, ami lassan az egész világot leigázza. Az említett étterem egy amerikai gyorsétterem lánc, amely vékony húsos hamburgerekre összpontosít. A védjegyét pedig a gigantikus adag sült krumplik adják. Székhelye Alexandriában, Virginia államban található, ahonnan azóta már szinte egész Amerikában és Európában jelen vannak.

Az idei áttörés
Bár Magyarországon is fel-feltűnt már korábban a smashed burger az étlapokon, az igazi áttörést itthon a Simon's Burger hozta meg, akik egy csapásra trendivé varázsolták a lapított burgereket. Nemrég már a szegedi Árkádban is megnyílt új üzletük. Valamint a városban egyre több helyen kapni lapított húspogácsás hamburgert, legyen az a Boor-Burger, a Pizzafutár vagy éppen a Macko. Utóbbi talán a legikonikusabb smashed burgerezője a városnak. Gombamód bukkannak fel a lapított húspogácsákra szakosodott éttermek Budapesten és már vidéken is. Sőt, a klasszikus hambizók közül is egyre többen veszik fel a menüre a lapított burgereket, mint például a Nyugi Kert kajáldája, vagy a Big Burger. Mindkét helyen volt lehetőségem kipróbálni az említett verziót és azt kell mondjam, hogy a Big Burger, amely mindössze egy picurka terasszal, beülővel rendelkezik, a belvárostól relatíve messze, az egyik legjobb hamburgert gyártja a városban.
Tény, hogy egy precízen rétegezett kézműves hamburger fényévekkel jobban mutat a tányéron, de mi mást is mondhatnánk: ízlések és pofonok. Szerintem a klasszikus és a kilapított húsú burgerek éppúgy megférnek egymás mellett, mint a vékony és a vastag tésztás pizzák. Országszinten egyre több helyen kapni már kilapított húspogácsával készült hambikat. Ezernyi féle módon lehet trükközni az ízekkel, szinte minden esetben vannak különféle szószok, a feltétek is többfélék és mi magunk választhatjuk meg. Van, ahol burgonyás buciba teszik a húst, másutt viszont simán készítik. Sok helyen belesütik a hagymát a húspogácsába, de akadnak helyek, ahol nem. Az árak általánosságban 2200-2800 forint között mozognak egy-egy lapos húsú hamburger esetén. Egy biztos: 2024 a smashed burger éve.
Szabó Máté