Larry – Kritika
Mélyszegénység a rappen keresztül
A Larry már a 2022-es megjelenésekor is nagy siker volt. Mindig jó látni, amikor egy társadalmilag fontos film sok díjat elnyer, és láthatóan minden korosztályt meg tud szólítani. A borsodi rapper története egy nagyon megindító és érzelmekre ható alkotás, amely hűen visszaadja a Magyarország elmaradott régióira jellemző állapotokat. A film, a főszereplő, Larry által mutatja be a megrázó valóságot, valamit közelebbről megismerhetjük benne a hazai rap szubkultúráját.
A Larry megnézése előtt érdemes tisztában lenni a film előtörténetével. 2015-ben Mihalkó Ádám – művésznevén Serrano – benevezte az egyik rapszámát a Ki Mit Tube nevű tehetségkutatóba. A zeneszövegeiben olyan témák kerültek előtérbe, mint a cigányság helyzete, a mélyszegénység vagy éppen a droghasználat. Több hírportál beszámolt akkoriban a tehetséges előadóról, a 444 úgy hivatkozott rá, hogy "Serrano a Ki Mit Tube legsúlyosabb és legjobb előadója". Bár a tehetségkutatót végül nem nyerte meg, de továbbra is beszédtéma maradt. Serranóról szintén a 444 készített ezután egy kétrészes portréfilmet, majd hamar feledésbe merült a kazincbarcikai rapper.
Szerencsére a Larry rendezője, Bernáth Szilárd még 2016-ban felfigyelt a rapperre. Ő készítette a Gyűlölet című száma klipjét, majd ezután hosszas előkészületekbe kezdett a rendező, hogy megfilmesítse Serrano történetét. Eredetileg Mihalkó Ádám játszotta volna a főszerepet, de időközben úgy döntöttek a készítők, hogy a karakter komplexitása miatt inkább hivatásos színészt használnak, így esett a választás Vilmányi Benettre. A Larry végül nem kifejezetten Serrano életének a megfilmesítése lett, de sokat merített belőle. Nekem elsőként a 8 mérföld című alkotás jutott eszembe, amelyben megjelenik Eminem élettörténete. Abban a filmben a detroiti alvilágot és a mélyszegénységet ismerhetjük meg szintén a rap szubkultúráján keresztül, így ilyen szempontból a Larry-ben is ezt láthatjuk, csak Kazincbarcikán.
A történet szerint Ádám édesapjával és mostohaanyjával él együtt nehéz körülmények között. Ádám birkapásztorként dolgozik egy telepen, és láthatóan nehezen találja a helyét a világban. A dadogása is megnehezíti az életét, egyedül a rap az egyetlen kifejezési forma, amellyel el tudja nyomni a beszédhibáját. Ádám – művésznevén Larry – hamar ismertté válik a környéken a rapszámaival. Megismerkedik Csala Do-val, aki mentorként segít neki elindulni a zenei karrierben. Larry zeneszámaival beneveznek egy online tehetségkutatóba, de a főszereplőnk élete ettől még nehezebbé válik. A rapnek köszönhetően bekerül egy új közösségbe, ahol megismerkedik a borsodi alvilággal, de otthon is egyre feszültebb a helyzet az apjával. Larry a rapszövegeiben remekül megfogalmazza a gondolatait, így az őt körülvevő problémákat megzenésítve is hallhatjuk. Gondolhatnánk, hogy majd a tehetségkutató jelenti Larry számára a kiutat a borsodi szegénységből és nyomorból, de a sztori ennél jóval árnyaltabb. Bernáth Szilárd első nagyjátékfilmje felfogható Ádám felnövéstörténetének is, ahogy szép lassan megtalálja önmagát a rap segítségével, de mégsem sikertörténet, mert a zárójelenetben azt láthatjuk, hogy a tehetségkutatón nem jutott tovább, és az anyagi problémák sem oldódtak meg, mert a hazaútra is az utcán kellett kéregetnie.

Larry-vel első látásra senki nem fog szimpatizálni, de a történet során mégis együttérzést vált ki, és szorítunk érte, hogy jobbra forduljon az élete. Olyan hősként jelenik meg, akinek a szemén keresztül megismerjük a helyi cigányságot, valamint azt a társadalmi helyzetet, amely a borsodi környék elmaradott részeire jellemző. A filmben még a roma karakterekkel is együtt tudunk érezni egy idő után, ahogy a sztori előrehaladásával egyre közelebbi kapcsolatba kerül velük Larry. A kezdetben visszahúzódó és társaságkerülő főhősünk egyre aktívabb lesz a helyi közösségben, ezáltal vele együtt mi, nézők is jobban megismerjük azt őt körülvevő környezetet. A karakter hasonlóan problémás, mint akit Benett a Terápia című HBO sorozatban játszott, ahol szintén traumák és sérelmek vették körül. A Larry-ben Benett szinte összeolvadt a karakterrel, például a szerep kedvéért még tetoválást is varratott magára. Extra teljesítmény volt az is, hogy hitelesen elsajátította a dadogás technikáját. Ez jól átjön például a levegővételeknél vagy a száj és nyakmozgás közben is.
Thuróczy Szabolcs alakítása is említésre méltó, aki mostanában szinte minden létező produkcióban feltűnik. Egy kicsit agresszív rendőrként ismerjük meg, aki új párjával kihasználja Larry-t egy hitelfelvétellel kapcsolatban. Az apa-fia jeleneteket végig feszültség jellemzi, ahol leginkább Thuróczy Szabolcs alakítása lesz emlékezetes, Vilmányi Benett pedig inkább a raphez, és az új közösséghez kapcsolatos jelenetekben nyújt maradandót. A film képi világa sokat hozzátesz ahhoz, hogy minél jobban átélhessük a színészi alakításokat. Hartung Dávid, a Larry operatőre rendszeresen használ közeliket, ezáltal karakterközpontúnak érezhetjük az alkotást. A szereplőknek, de elsősorban Larry-nek minden rezdülését nyomon követhetjük. Ezek a közeli felvételek főként a rappelés, valamint a dadogás megjelenítését tették hitelessé.

Bernáth Szilárd filmjét felfoghatjuk személyes drámaként is, ahol Larry karaktere van végig a fókuszban, de társadalmi korképként is megállja a helyét, mert remekül bemutatja a borsodi mélyszegénységet. Rendkívül hiteles képet kapunk a helyi állapotokról, ahol hiába fénylik fel néha a remény, alapvetően annyira hátrányosak az életkörülmények, hogy a kiszakadás ebből a világból csak vágyálom marad. Tehát a Larry sztorijától senki ne várjon egy sikertörténetet, ahol minden jóra fordul a végére. Sokkal realistább marad így a hangvétele, hogy nem nyújt megoldást, csak a mindennapi nehézségekre világít rá.
Ez az alkotás sem fogja megváltoztatni az elmaradott vidéki régiókra jellemző kilátástalanságot, de elindíthat egy olyan nyilvános párbeszédet, ahol előtérbe kerülhet ez a problémakör. A film sok néző számára közelebb hozza az emberi sorsokat, és elgondolkodhatunk, hogy vajon hány Larry-hez hasonló ember élhet az országunkban. Ez a fajta megismerés sokkoló lehet, de úgy gondolom, hogy szükség van ilyen típusú történetekre, hogy minél többen rálássanak arra, hogyan áll Magyarországon a mélyszegénység, és mennyire kilátástalan sokak helyzete.
Mátó Gábor
A képek forrása: Mozinet