El precio de amarte – Kritika
Mennyi az igaz szerelem ára?
Az utóbbi években sajnos nincs túltengés telenovella fronton a magyar televíziós piacon. Általában egyszerre csak egy premier telenovellát vetítenek a magyar csatornák – jobbára a TV2 –, a többi adón pedig csak a végeláthatatlan ismétlések cikáznak. Eközben azonban a mexikói Las Estrellas csatornán egyszerre négy Televisa által gyártott sorozat főhőseiért is izgulhatnak a műfaj kedvelői.
Carmen Armendáriz producer a főműsoridőben, azaz a 21:30-as sávban indította útjára El precio de amarte (A szerelmed ára) című sorozatát a La historia de Juana (Juana története) megüresedett helyén a Las Estrellas-on. A szeptember 2-án debütált sorozat végül az 50. részével ért véget november 8-án. A nézőknek pedig igazán nincs okuk panaszra, hiszen egy izgalmakban és fordulatokban gazdag történetnek lehettek szemtanúi. A főszereplőket Scarlet Gruber és Marcus Ornellas alakították, akik korábban már a Magyarországon is bemutatott Alicia új élete (Si nos dejan) című telenovellában is játszottak együtt. Igaz, abban bár Ornellas szintén a főhőst alakította, Gruber a főgonosz bőrében parádézott. Azt viszont, hogy miként cuppannak egymásra szerelmesen az ajkaik, most először tapasztalhattuk meg.

Az El precio de amarte egyszerűsége miatt ragadja meg leginkább az embert. Egy klasszikus, ízig-vérig ranchero novella, azaz a történet egy vidéki birtokon bonyolódik házasságtörésekkel, eltitkolt gyerekekkel és egy tiltott szerelemmel megfűszerezve, ahogy annak lennie kell. A sok modern melodráma között pedig igazi felüdülést jelentett ismét egy régimódi, pajtában szeretkezős, néha sablonos sztorit a képernyőn látni.
Honnan indulunk?
A sorozat alapja egy szívbe markoló dráma. Clemente Covarrubias (Alberto Pavón) a Fortuna birtok tulajdonosa. Feleségével, Teresával (Nataly Umaña) két közös fiukat, Diogót és Bernardót boldogságban nevelik. Az idill azonban csak látszólagos. Clemente megcsalja nejét a szobalánnyal, Eduardával (Alejandra Barros), aki teherbe esik a gazdától. Miután Clemente közli vele, hogy nem fogja miatta elhagyni a családját, a nő bosszúból elraboltatja szerelme idősebb fiát, Diogót az egyik korábbi szeretőjével, a gengszter Jorge Nietóval (Gabriel Porras). Clemente a fia mentőakciója közben halálos lövést kap, Diogót pedig az Guatemalába szállítják, ahol azonban kicsúszik fogvatartói markából. Eduarda lánya Amelia, aki Diogo legjobb barátja és szerelme is egyben. A lány nem tudja elfelejteni a fiút. Nagy álma, hogy egyszer épségben visszatér a birtokra. Teresa belebetegszik fia elvesztésébe, Eduarda pedig kihasználva a gyengeségét, megveszi a Fortuna birtokot az asszonytól abból a pénzből, amit a néhai Clementétől kapott a viszonyukról való hallgatásért cserébe. Teresa rövidesen meghal, a kisebbik fia pedig árvaházba kerül. Diogót eközben egy magánnyomozó, Héctor Zárate (Enoc Leaño) keresi, akit a fiú anyja fogadott fel a halála előtt. Hosszú évekbe telik, de végül rátalál az akkor már tinédzser srácra, aki utcai huligánként tengeti mindennapjait. Elhatározza, hogy örökbe fogadja, és sajátjaként neveli fel.

20 évvel később Eduarda a Fortuna úrnőjeként él férjével, Franciscóval (Antón Araiza), lányával, Ameliával (Scarlet Gruber) és annak családjával, valamint a Clementétől született fiával, Alfonsóval (Vicente Tamayo), aki apjának személyéről mélyen hallgat. A faluban elhitette mindenkivel, hogy a birtokot egy hirtelen jött lottónyereménynek köszönhetően tudta megvenni. Eközben Diogo (Marcus Ornellas) Rodrigo néven szövetségi ügynökként dolgozik. A férfi minden vágya, hogy visszatérjen szülőföldjére, és kiderítse, ki a felelős az elrablásáért és a szülei haláláért. Miután sikeresen börtönbe záratta elrablóját, Jorgét, ellátogat a Fortunára, ahol meglepődve tapasztalja, hogy az már nem a családja tulajdonában van, hanem az egykori szobalány birtokolja. Amelia időközben egy gyönyörű nővé érett, akit orvos férje, Iván (Jorge Poza) rövid pórázon tart. Folyamatos féltékenykedése az őrületbe kergeti. Egyetlen vigasza a közös fiuk, Martín (Kenneth Lavill). Amelia állatorvosként dolgozik az anyja birtokán. Diogo naponta az eszébe jut. Nem is sejti, hogy az a férfi, aki megmenti az ő és a fia életét egy súlyos autóbalesetben, nem más, mint az igazságot kereső gyerekkori szerelme.
Komfortzónájukból kilépett színészek
Scarlet Gruber életében először alakított főhősnőt telenovellában. A venezuelai származású színésznő az elmúlt két évtizedben mellékszereplők és főgonoszok sokaságát játszotta el Venezuelában, majd Mexikóban. Amelia karakterét már most mérföldkőnek tekinti a karrierjében, és bizony nem is mutatott rosszul főszereplőként. Minden egyes megmozdulása hiteles volt. Tipikusan az a főhősnő, akivel a néző is képes sírni egy tragikus jelenet során. Ez nagy erény, hiszen számtalan pályatársa mesterfokra fejlesztette az évek alatt, hogy kell szenvedést imitálni. Grubernek zsigerből potyognak a könnyei.
Alejandra Barros 2003-ban kapta meg első főszerepét a Mariana de la noche című telenovella címszereplőjeként, melynek érdekessége, hogy ugyanazon helyszínen játszódott, mint az El precio de amarte. Barros egy interjúban elmesélte, bármerre néz a forgatáson, rögtön elöntik a több mint 20 évvel ezelőtti emlékek. Az óriási különbség a két sorozatbeli karaktere között, hogy míg Mariana egy naiv és ártatlan lány volt, addig Eduarda egy sátáni figura. A színésznő karrierje során főként pozitív karaktereket alakított. Egyetlen emlékezetes negatív figurája az őrült, testvérgyilkos Julieta a Ne hagyj el! (A que no me dejas) című sorozatban. Csaknem 10 évvel később pedig ismét bebizonyíthatta, hogy a kisujjában van a gonoszkodás.

A főszál érdekes és izgalmas voltát azonban elég erősen beárnyékolják az unalmas és blőd mellékszálak. A mellékszereplők zöme végtelenül idegesítő, élen Perpetuával (Raquel Garza), a falu vallási fanatikus pletykafészkével. Ide lehet továbbá sorolni az énekesi karrierjében csődöt mondó és jövendőmondással pénzt kereső Nubiát (Nicolasa Ortíz Monasterio), a szexmániás táncosnőt, Tinát (Ana Celeste) és a paráználkodó, magát papnövendéknek kiadó fiatal bűnözőt, Felipét (Edu Maruri). Ők együtt túl sok játékidőt vesznek el a főszereplőktől, és a néző egyébként is azt érezheti, miközben nézi őket, hogy egyenként halnak el az agysejtjei.
Európai gyökerek
Az utóbbi években a mexikóiak elkezdtek az európai történetek felé is nyitni, amelyre eddig még nem volt példa. Sorra készülnek el a török sorozatok latin feldolgozásai, ahogyan a 21. században erőre kapott portugál telenovellák is egyre gyakrabban remakelődnek mexikói formában. Utóbbira az El precio de amarte az élő példa. Ines Gomes portugál írónő Terra Brava (Vad föld) című 2019-es telenovellájának az adaptációjáról van szó jelen esetben, ám mégis hamisítatlan mexikói köntösbe csomagolva. Az európai kultúra egy cseppet sem tükröződik vissza benne, ami pozitívum, hiszen nem akar egy más kultúrát beépíteni a sajátjába, így megőrizve az abszolút hitelességét.

Carmen Armendáriz bízott a sorozat sikerében, hiszen Ines Gomes egy másik történetéből már készült egy mexikói feldolgozás, a Magyarországon is vetített Leona bosszúja (El amor invencible), amely mind Mexikóban, mind pedig Magyarországon sikeres produkció volt. A magyarországi teljesítménye kifejezetten dicséretes, hiszen hétköznap, kora délután vetítették, és még így is átlagon felül teljesített a nézettség terén az idei év első felében.
Az El precio de amarte azonban nem mondhatja el magáról, hogy nézettségi rekordokat döntögetett volna a főműsoridőben. Átlagban 2 millió ember követte nyomon, ami hazai viszonylatban magasnak tűnhet, ám a 128 millió fős Mexikóban rettentő alacsony szám.
Magyar bemutató?
A főcímdalt csak dicsérni lehet. Christian Nodal La Corazonada (A megérzés) című ranchera stílusú száma hamar az ember fülébe fészkelheti magát. A dalhoz pedig pazar vágóképek párosulnak, így téve teljessé az intrót. Ez egy vitathatatlan erénye a telenovellának. Nyilván ez a magyar bemutató tekintetében nem számottevő. Viszont akkor mi az?
Az El precio de amarte megüresedett helyén november 11-én indult el a Las hijas de la Señora García (Señora García lányai) María Sorté főszereplésével, amely jelenleg fél Mexikót lázban tartja. Bár az eredeti, török verzióját, a Fazilet asszony és lányait Magyarországon is bemutatták, bevallom, több esélyt látok a magyar premierjére, mint az El precio de amarte hazai megvételére. A magyar tévécsatornák különös figyelmet fordítanak arra, hogy az ismerős történeteket a nagy nézettség érdekében egy új szereplőgárdával műsorra tűzzék. Az sem elhanyagolható tényező, hogy ne álljon a telenovella túl kevés epizódból. A 80 nagyjából a standard, felső határ pedig talán nincs is. Az 50 rész, mellyel az El precio rendelkezik, két hónap alatt kifut, így gyakorlatilag nincs is túl sok ideje felfutnia a nézettségének. Ismert arcok sem szerepelnek benne túlzottan, csak ismerősek. Egyiküket sem övezi akkora sztárkultusz sem Mexikóban, sem pedig Magyarországon. Egy-két sorozatban már láthattuk őket, de nem váltak olyan közismert alakokká, mint akár a magyar Dancing with the Stars-ban is versenyző Gabriela Spanic. Ez pedig egy újabb akadály a magyar bemutató előtt.
Én csak remélni tudom, hogy egy nap magyar szinkronnal is élvezheti az itthoni közönség Amelia és Diogo időtlen szerelmi történetét. Addig is viszont spanyol nyelven fellelhető immár a teljes sorozat, így aki kedvet kapott hozzá, nyugodtan nézzen bele, még ha a sok infantilis jelenet miatt tekerésre is kényszerül.
Hegedűs Ádám Alex
A képek forrása: IMDB / Las Estrellas / People en Español